Tudástár
Természetes borok – tegyük helyre a dolgokat!
Tudj meg többet a természetes borokról! Minimalista borászat, fenntarthatóság, egyedi ízek, természetes eljárások.
Tudj meg többet a természetes borokról! Minimalista borászat, fenntarthatóság, egyedi ízek, természetes eljárások.
A minőségi borkedvelők körében egyre nagyobb hangsúlyt kapnak azok a termékek, melyek a lehető legkevesebb beavatkozással, a természetesség és a hagyományok tiszteletben tartásával készülnek. A természetes borok kategóriája éppen ezen elvek mentén jött létre, alternatívát kínálva azoknak, akik különleges ízekre, autentikus borélményre vágynak.
Cikkünk célja pedig nem más, mint, hogy tisztázzunk egy gyakran felmerülő fogalmi zavart, miszerint ha vannak természetes borok, akkor nem minden bor természetes?!
Összefoglaljuk, mit is nevezünk természetes boroknak, mi teszi őket különlegessé, miként különböznek a napjainkban elterjedt “hagyományos” boroktól és arra, hogy mire érdemes figyelni a választás során.
A természetes bor fogalma a minimalista borászati gyakorlatokra utal, ahol a borász a lehető legkevesebb beavatkozással próbálja előállítani a bort. Ez magában foglalja a szőlő biológiai vagy biodinamikus módszerekkel történő termesztését, a spontán erjedést, valamint a szűrés és a derítés/tisztítás elkerülését vagy annak minimálisra csökkentését. A természetes borokat gyakran kézzel szüretelik és nem tartalmaznak hozzáadott fajélesztőt vagy más, a borkészítéshez engedélyezett adalékokat.
Hogy az elnevezés ne legyen zavaró az ettől eltérő módon készült bortípusokkal szemben, általában “natúr bor“-ként emlegetjük ezeket a termékeket.
Arra, hogy melyik bor mennyire “természetes”, gyakran nincs rálátásunk. Ugyanakkor szeretnénk leszögezni, hogy nem célunk a konvencionális eljárással készített borokat rossz színben feltüntetni. E cikk célja mindössze mélyebben bemutatni azt, hogy mitől és hogyan válik természetesebbé egy natúr bor.
Mivel e borok további különlegessége, hogy kézműves jellegűek, ezért általában kisebb, családi pincészetekben készülnek, limitált szériában. Így – bár többnyire magasabb az árfekvésük -, minden egyes pohár natúr bor egyedi élményt és hamisítatlan tiszta minőséget nyújt számodra.
Mi is teszi “természetessé” a natúr borokat? Miben más a biológiai szőlőtermesztés? Hogyan zajlik a talajművelés és a növényvédelem? Mik a különbségek egy konvencionális borászathoz képest és miért is jó ez?
Az alábbiakban ezeket foglaljuk össze röviden, és kitérünk rá, hogyan kapcsolódnak a fenntarthatósághoz a természetes borok esetében.
1. Szőlőművelés
Alapja a szőlő természetes körülmények közötti nevelése. A termelők gyakran alkalmaznak vegyszermentes, bio vagy biodinamikus gazdálkodást, amely magában foglalja a vegyszerek és mesterséges beavatkozások minimalizálását. Ezek a módszerek elősegítik a szőlőtőkék természetes ellenállóképességét, továbbá támogatják a biodiverzitást.
2. Organikus gazdálkodás
A biológiai szőlőtermesztés keretében tilos a szintetikus növényvédő szerek és műtrágyák használata. Ehelyett természetes eredetű anyagokat, például komposztot és állati trágyát használnak a talaj megfelelő tápanyagellátására. A növényvédelem természetes módszerekkel, például a hasznos rovarok bevonásáva, vagy gyógynövényekből készített “permetszerrel” történik, amelyek segítenek a kártevők szabályozásában.
3. Biodinamikus módszerek
A biodinamikus gazdálkodás még tovább megy, hiszen a szőlőültetvényt egy összefüggő ökoszisztémaként kezelik, ahol a talaj, a növények, az állatok és az ember egyaránt részt vesznek a termesztési folyamatban. A biodinamikus preparátumok, mint a szarvasmarha szarvból készült komposztindító, elősegítik a talaj életének stimulálását és a növények tápanyag-felvételét.
4. Talajművelés
A természetes borászat filozófiája szerint a talaj egészsége kulcsfontosságú. A biodiverzitás növelése, például zöldtrágya vetésével, nemcsak a talaj szerkezetét és tápanyagtartalmát javítja, hanem elősegíti a kártevők és betegségek természetes kontrollját is. A talajművelés minimalizálása (például a szántás elkerülése) segít megőrizni a talaj szerkezetét, valamint csökkenti az eróziót.
Ugyanakkor fontos szerepe van a komposztálásnak is, amikor a szerves anyagokat, mint az elhullott levelek és a szőlőtőkék vágásaiból származó maradványokat komposztálják és a visszajuttatják a talajba.
A diverzifikált ültetvények létrehozása is kulcsfontosságú. Különböző növényeket, mint például meghatározott fajtájú virágokat és gyümölcsfákat ültetnek a szőlőültetvények mellé a biodiverzitás növelése és a kártevők természetes szabályozása érdekében.
5. Vegyszerezés
A természetes borászat keretében a szintetikus vegyszerek alkalmazása szigorúan korlátozott. Ehelyett természetes eredetű növényvédő szereket és biológiai módszereket használnak, amelyek kevésbé terhelik a környezetet – és a szervezetünket is.
6. Fenntarthatóság
A természetes borok előállítási módszerei közvetlenül támogatják a fenntarthatóságot. Az alkalmazott gyakorlatok, mint a biológiai és biodinamikus gazdálkodás, hozzájárulnak a környezeti egyensúly fenntartásához, a biodiverzitás védelméhez és a talaj egészségének megőrzéséhez. Ezek a módszerek nem csupán a jelen generáció igényeit szolgálják, hanem a jövő borfogyasztói számára is megőrzik a természeti erőforrásokat.
A napjainkban hagyományosnak számító borok esetében gyakori a különféle (engedélyezett) adalékok és segédanyagok használata a borkészítés során. Ide tartozhatnak a hozzáadott élesztők, színezékek, tartósítószerek (például kén-dioxid), valamint a cukor vagy savak hozzáadása az ízprofil módosítása céljából. Ezek segítségével, felhasználásával állítják be a bor ízét, aromáját és összetettségét – ezt jellemzően nagyobb borászatok alkalmazzák, ahol a standard ízvilág és minőség elérése helyeződik előtérbe.
Hazánkban – ahogy más országokban is -, a természetes borok jelölése nem egységesen szabályozott. Ezért érdemes nagyobb figyelmet fordítanod a címkékre és a termelők által nyújtott információkra.
A natúr borok esetében gyakran találkozhatunk olyan kifejezésekkel a címkén, mint:
Talán benned is felmerült a kérdés, hogy van-e egyéb jelölés, minősítés, amelyet fel kell tüntetni a palackokon. Jelenlegi szabályozás szerint nincs olyan minősítés vagy védjegy, amelynek kötelezően meg kell felelni egy natúr bornak.
Azonban egyre több termelő felel meg a németországi Demeter minősítésnek. E védjeggyel rendelkező borok szigorú előírásoknak felelnek meg, mind a biodinamikus gazdaságot, mind a szőlőt és borkészítést tekintve.
Nézd meg ide kattintva a Mentes Bor hazai natúr bor kínálatát! >>
A bortípusokot illetően gyakran találkozhatunk fogalmi zavarokkal. Hogy segítségedre legyünk, összefoglaljuk a legfontosabb szempontokat.
A hagyományos borok a modern borászati technológiák és gyakorlatok széles skáláját használhatják, beleértve hozzáadott adalék- és segédanyagokat is. A termelési folyamat gyakran kevésbé átlátható és nagyobb hangsúlyt fektetnek az ízprofil beállítására.
Ezzel szemben a natúr/természetes borok előállítása minimalista borászati elveken alapul. A hangsúly a beavatkozások minimalizálásán (szintetikus vegyszerek, valamint fajélesztő, adalék- és segédanyagok hozzáadása nélkül, ként egyáltalán nem vagy minimális mértékben alkalmazva) és a természetes folyamatokon van.
A bio borok, más néven organikus borok, olyan borok, amelyeket ellenőrzött organikus szőlőből állítanak elő. A bio borászat alapvető elve, hogy a szőlő termesztése során tilos a szintetikus vegyszerek (műtrágyák, növényvédő szerek) használata. A cél az, hogy a szőlőtermesztés során minimálisra csökkentsék a környezetre gyakorolt negatív hatásokat, s elősegítsék a természeti erőforrások fenntartható használatát. Fontos megemlíteni, hogy a bio borok előállítása során azonban lehetőség van bizonyos, előírásoknak megfelelő adalékok használatára a borászati folyamatban.
A biodinamikus borok előállítása még szigorúbb előírásokat követ, az ökoszisztéma egészének integrált megközelítését alkalmazza. A biodinamikus gazdálkodás Rudolf Steiner filozófiáján alapul, ami az asztrális és földi ciklusokat is figyelembe veszi. Nem csupán a vegyszerek elkerülését tartja szem előtt, hanem olyan gyakorlatokat is magában foglal, mint a holdnaptár szerinti vetés és szüretelés, valamint különleges preparátumok használata (pl. szarvasmarha szarvból és gyógynövényekből készült készítmények), amelyek célja a talaj életerejének és a szőlőtőkék biológiai sokféleségének megtartása, illetve fokozása.
A természetes borok iránti érdeklődés növekedése pozitív jelenség, amely elősegíti a fenntarthatóságot és a borászati hagyományok megőrzését. Magyarországon is egyre több borászat fordul a natúr borok felé, így a minőségi bort kedvelőknek egyre szélesebb választékban lehet részük autentikus és ízgazdag borélményben.
Ezek a borok a palackozás után is vibráló élettel teliek maradnak – ha igazán egyedi ízélményre vágysz, fedezd fel velünk a természetes borok világát!