SZÁLLÍTÁS MAGYARORSZÁG TELJES TERÜLETÉRE 1-3 MUNKANAPON BELÜL! 25.000 FT ÉRTÉKŰ RENDELÉS FELETT INGYENES SZÁLLÍTÁS!

Éld át újra az önfeledt koccintás élményét a Mentes Borral!

Tudástár

Natúr borok – tényleg egészségesebb?

Natúr borok – tényleg egészségesebb?

Egészségesebb-e a natúr bor a vegyszermentesség, a kék zónák és a francia paradoxon alapján? Tudj meg minél többet itt!


 

A natúr borok népszerűsége az utóbbi években rohamosan növekszik és egyre több borkedvelő fordul a természetes, vegyszermentes borok felé. Sokakban felmerül azonban a kérdés, hogy a natúr borok egészségesebbek-e konvencionális társaiknál? Mivel a Mentes Bornál kiemelten fontosnak tartjuk a fogyasztói edukációt, ezért utána is jártunk a dolognak!

A kérdés maga elsőre furcsának tűnhet, hiszen alkoholos italról beszélünk. Azonban a natúr borok egyedi jellemzői, természetes előállítási módja alapján jogosan merül fel ez a gondolat.

Ebben a cikkben két igen érdekes jelenség alapján szeretnénk választ számodra. Tarts velünk!

Először nézzük, mit is nevezünk natúr bornak?

A natúr bor olyan bor, amely minimális beavatkozással és vegyszermentesen készül, megőrizve a szőlő természetes ízét és aromáját. A natúr borok készítése során a borászok hagyják, hogy a természet végezze a dolgát és csak a legszükségesebb mértékben avatkoznak be a folyamatokba. De mit is jelent ez a gyakorlatban?

A natúr borkészítés sajátosságai

Vegyszermentes szőlőtermesztés

A natúr borok alapanyagát adó szőlőt vegyszerek nélkül termesztik. Ez azt jelenti, hogy nem használnak szintetikus/mesterséges növényvédő szereket, gyomirtókat és műtrágyákat. A termesztési folyamat során a szőlőt kizárólag természetes módszerekkel, például komposztálással és természetes rovarirtókkal védik.

Spontán erjesztés

A natúr borok esetében nem használnak hozzáadott élesztőt az erjedési folyamat beindításához. Ehelyett a szőlő saját természetes élesztőgombái végzik a munkát, ami egyedi ízvilágot és komplex aromákat eredményez.

Adalékanyag-mentesség

A borászok a natúr borok készítése során nem használnak hozzáadott cukrot, savakat,  színezéket vagy más adalékanyagokat. Mindez a természetesség és a tiszta ízprofil megőrzését szolgálja.

A borkészítés során hozzáadott ként egyáltalán nem vagy csak minimális mennyiségben alkalmaznak. Ezáltal szulfit-tartalmuk mérhetően alacsonyabb a konvencionális borokénál.

Szűretlen és derítetlen borok

A natúr borokat szűretlenül és derítetlenül palackozzák. A konvencionális borokkal ellentétben, ahol a szűrés és derítés során az antioxidánsok egy része is eltávolításra kerül, a natúr borok megőrzik ezeket a jótékony hatású vegyületeket.

Magasabb antioxidáns tartalom

Az a bio szőlő, amelyből a natúr bor készül, gyakran magasabb antioxidáns tartalommal rendelkezik, mint a hagyományos termesztésű szőlő. Az antioxidánsok, például a polifenolok és a rezveratrol, jótékony hatással lehetnek az egészségre, többek között hozzájárulhatnak a szív- és érrendszer védelméhez és az öregedési folyamatok lassításához.

Egészségesebb-e a natúr bor?

A bor egészségre gyakorolt hatását napjainkban is kevés tanulmány vizsgálja, a natúr borokét pedig még annál is kevesebb. Hogy miért merülhet fel egyáltalán, hogy a bor, mint alkoholos ital beleférhet-e egy kiegyensúlyozott, egészséges életmódba? A nagyvilágból két érdekes jelenség azonban segíthet jobban körbejárni a bor-egészség kérdéskörét, s választ adni erre az igen fontos kérdésre:

Hogyan férhet bele az egészséges életmódba a borfogyasztás azon túl, hogy ügyelünk a minőségre és a mennyiségre?

1. A francia paradoxon

A francia paradoxon egy érdekes jelenség, amely arra utal, hogy a franciák annak ellenére, hogy étrendjük viszonylag magas telített zsírtartalmú, a lakosság egészét nézve, összességében mégis alacsonyabb a szív- és érrendszeri megbetegedési arány, mint más országokban, különösen az Egyesült Államokban.

Az egyik leggyakrabban említett magyarázat a francia paradoxonra a vörösbor rendszeres fogyasztása. A vörösborban található polifenolok, különösen a rezveratrol, erős antioxidáns hatással bírnak, ami hozzájárulhat a szív egészségének védelméhez. 

Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a franciák általában kisebb ételadagokat fogyasztanak és nagyobb hangsúlyt fektetnek a friss, minőségi alapanyagokra. Az étkezések lassabb tempóban, egyfajta társasági eseményként zajlanak, ami elősegítheti az emésztést és csökkentheti a túlevés kockázatát.

Mindemellett aktívabb életet élnek, ami hozzájárul a jó fizikai kondíció fenntartásához. 

2. A kék zónák titkai

Az Éljünk 100 évig: A kék zónák titkai egy dokumentumfilm, amely olyan földrajzi területeket vizsgál, ahol a legtöbb 100 éves ember él és jobb egészségnek örvendenek a világ más tájaihoz képest. Ezeket a területeket “kék zónáknak” nevezik, melyeket Dan Buettner, amerikai felfedező és író azonosította kutatásai során.

A film célja, hogy feltárja azokat a közös életmódbeli és táplálkozási szokásokat, amelyek hozzájárulhatnak a hosszú és egészséges élethez.

A dokumentumfilm öt fő kék zónát mutat be:

  • Ikária, Görögország
  • Szardínia, Olaszország
  • Okinava, Japán
  • Nicoya-félsziget, Costa Rica
  • Loma Linda, Kalifornia, USA

Ezekben a zónákban, a természetközeli életmód, az erős közösségi kötelék, a lelki gyakorlatok, az életcél, az aktív életmód, továbbá az egészséges (főként növényi alapú) ételek fogyasztása mellett még egy visszatérő tényezőt tapasztaltak: az emberek mérsékelt mennyiségben fogyasztanak bort – na de nem akármilyet, hanem natúr borokat!

A natúr borok – fent is említett – tulajdonságain túl (pl. magasabb antioxidáns tartalom) kiemelnénk, hogy a természetes borkészítési eljárás mellett az alacsony szulfit-tartalom lehet az egyik kulcs tényező abban, amitől a natúr borok egészségesebbek. Hogy miért? A glutation nevű vegyületnek alapvető szerepe van abban, hogy a szervezet, a máj, hogyan tudja lebontani, vagyis feldolgozni az alkoholt. Kutatások kimutatták, hogy ez a vegyület bizony  rendkívül érzékeny a szulfitokra. Vagyis, minél kevesebb szulfitot (ként) tartalmaz a bor, a máj annál könnyebben dolgozza azt fel. (Forrás: Isabelle Legeron MW: NATÚR BOROK – Bevezetés az organikus és biodinamikus borok világába) 

Ebből következik, hogy az alacsony szulfit-tartalom nemcsak a fejfájás elkerülésében játszanak szerepet, hanem az alkohol lebontásában, ezáltal a szervezetre gyakorolt egyéb hatásokban is.

Összességében megfigyelhető, hogy a kék zónákban a közösségi erőnek számos pozitív hatása van. Valódi közösséget alkotnak, együtt ünnepelnek, táncolnak és mozognak, a natúr borral való közös koccintásnak pedig erős összekovácsoló ereje van. Jól érzik magukat, meg tudják élni az élet apró örömeit, boldogak – s életvitelüknek köszönhetően mindezt sokáig fenn is tudják tartani.

Összegzés

A natúr borok jellemzői, illetve a kék zónákban valamint a franciák életmódjában tapasztalt közös ismérvek alapján elmondható, hogy egy egészséges életmódba (egészséges táplálkozás, minőségi alapanyagok és élelmiszerek fogyasztása, megfelelő vízfogyasztás, aktív életmód mellett) beleférhet a mérsékelt, minőségi borfogyasztás. Bár mindezt sokan vitatják, de az előzőekben összefoglaltak alapján mégis merjük állítani, belefér a hosszú életbe a közös ünneplés, amit meg lehet koronázni néhány pohár minőségi borral! Sőt, a vidám hangulat és a közösségi élet kifejezetten részei a hosszú élet titkának! :D

Ha szeretnél minőségi, hazai természetes borokat fogyasztani, akkor nézd meg itt aktuális kínálatunkat!