SZÁLLÍTÁS MAGYARORSZÁG TELJES TERÜLETÉRE 1-3 MUNKANAPON BELÜL! 25.000 FT ÉRTÉKŰ RENDELÉS FELETT INGYENES SZÁLLÍTÁS!

Éld át újra az önfeledt koccintás élményét a Mentes Borral!

Tudástár

Mit igyon a hisztaminérzékeny?

Mit igyon a hisztaminérzékeny?

Mit ihatnak a hisztaminérzékenyek? Tippek és tanácsok - Ismerd meg a hisztaminszegény italok világát és találd meg a tünetek nélküli megoldásokat!

Napjainkban egyre több a hisztaminérzékeny, s még többen vannak, akik anélkül élnek a kellemetlen tünetekkel, hogy tudnák, mi áll háttérben.

Hisztaminérzékenyként az elfogyasztott ételek mellett a fogyasztott italokra is ugyanúgy ügyelni kell, ami valljuk be – főként az elején -, nagyon ijesztőnek tűnhet.

Valóban igaz, hogy több korlátozással, esetleges buktatókkal járhat mindez, éppen ezért szeretnénk segítségedre lenni ezzel a bejegyzéssel. Ha szeretnél egy átfogó útmutást kapni, hogy mit ihat egy hisztaminérzékeny, akkor mindenképp olvasd tovább a cikket. Mert van megoldás! S ha ezeket tudod, már nem is tűnik annyira bonyolultnak!

Mit jelent a hisztaminérzékenység?

A hisztaminérzékenység, más néven hisztamin intolerancia, egy olyan, igen komplex állapot, amikor a szervezet nem tudja megfelelően lebontani a szervezetben felszabaduló vagy kívülről, ételekkel és italokkal bevitt hisztamint, így az felgyűlik a szervezetben. Ez a probléma leggyakrabban a fokozott hisztaminfelszabadulásra, a DAO (diamin-oxidáz) enzim hiányára, vagy annak csökkent működésére vezethető vissza. Fontos azonban megemlíteni, hogy a hisztaminérzékenység nem egy önálló betegség, hanem leegyszerűsítve a szervezet vészjelzése arra, hogy felborult az egyensúly, melynek hátterében általában több gyökérok is meghúzódik és nagyban összefügg az életmódunkkal. A hisztamin felhalmozódása a szervezetben nagyon sokrétű tüneteket (emésztőrendszeri, idegrendszeri, légzőszervi, hormonális, bőrgyógyászati stb.) okozhat, amelyek igencsak megnehezítik, olykor megkeserítik az érintettek életét. Ez gyakran felmerül az italfogyasztás kapcsán is, s mivel cikkünk célja, hogy ebben a témakörben segítséget nyújtsunk, térjünk is rá erre!

Italozás kapcsán leggyakrabban tapasztalt tünetek:

  • kipirosodás, kiütések, viszketés,
  • légúti panaszok, ami lehet tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás,
  • fejfájás,
  • és akár a másnaposság érzése is – akár rövid időn belül.


Ha érintett vagy, fontos figyelned az étrendedre és az elfogyasztott italokra, hogy elkerüld a tünetek súlyosbodását.

Lássuk, melyek a tipikusan kerülendő italok:

  • citrusfélékkel készült limonádék,
  • tartósítószeres, adalékos és mesterséges édesítőszeres, valamint a cukros italok,
  • tartósítószeres/adalékos italok: kerüljük a mesterséges összetevőket.
  • szálas teák,
  • koffeintartalmú italok, úgymint a kávé és koffeintartalmú teák,
  • erjesztett italok, főként a sör, a pezsgő és a vörösbor,
  • általánosságban az alkohol – a DAO enzim blokkoló hatása miatt.


Így leírva is sok lemondásnak tűnhet, ami csak tovább erősíti bennünk azt a rossz érzést, hogy a hisztaminérzékenység miatt kimaradunk a közösségi, társasági rituálékból. Lehet, hogy már te is érezted, hogy

“Nem elég, hogy semmit nem ehetek, még inni sem ihatok mást, csak vizet!”

Azonban fontos fejben helyretenni, hogy ez általában egy átmeneti állapot, és hogy tudd, a hisztaminérzékenység kezelhető és maga az állapot javítható.

Hiszen a legfontosabb az egészségünk!

S akkor térjünk rá a kellemesebb dolgokra:

Mit igyon/ihat a hisztaminérzékeny?

Abban egyetérthetünk, hogy egy egészséges életmódra törekedve nem kellene, hogy a hétköznapok része legyen a különböző típusú üdítőitalok fogyasztása. Ha szomjasak vagyunk, igyunk lehetőleg szűrt, mentes vizet vagy üres teát.

  • Teákból érdemes a jó minőségű gyógynövényteákat, akár ajurvédikus vagy bio teakeverékeket választani, hiszen természetes összetevők tartalmaznak. Számos gyógynövény, például a kamilla, a borsmenta és a gyömbér, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír, ami segíthet csökkenteni a hisztaminérzékenység által okozott reakciókat.

    Ma már szerencsére számos olyan jó minőségű gyógynövény teakeverék kapható, amelyek segíthetnek a szervezet harmonizálásában, az emésztőrendszer és az immunrendszer támogatásában is.

  • Egy házi készítésű limonádé mindig jó választás, legyen szó bármilyen évszakról. Friss citrusfélék helyett (melyek erős hisztaminfelszabadítók) ízesíthetjük minőségi citrom- vagy narancsolajjal, felturbózhatjuk friss citromfűvel vagy mentalevéllel is. Ha az édes ízeket kedveled, ügyelj a mértékletességre és válassz természetes édesítőszert.

  • Szuper megoldás lehet a verjus (zöldszőlőlé) is, amivel akár limonádét, de “fröccsöt” is készíthetsz.

  • Mértékkel pedig természetesen 100%-os gyümölcslevek is fogyaszthatók, melyek hisztaminszegény alapanyagokból készültek. A minőségre azonban itt is érdemes ügyelni, és persze a legjobb, ha van lehetőségünk házi/bio gyümölcsből otthon készíteni 1-1 pohár vitaminbomba turmixot vagy gyümölcslevet.

  • Nem hagyhatjuk nyitva a kávé kérdését sem, hiszen ez sokaknál kritikus kérdés. Aktív hisztaminproblémák esetén a bio (vagy vizes eljárással készített) koffeinmentes kávé vagy a (lehetőleg gluténmentes) cikóriakávé az, amit javasolni tudunk.


Hidd el, ha egyszer kipróbálod, utána már sokkal könnyebb újabb ízkombinációkat kitalálnod, légy kreatív :D

Koccintás hisztaminérzékenyként

Ahogy fentebb említettük, az alkohol alapjában véve a DAO enzim blokkoló hatása miatt nem a hisztaminérzékenyek barátja.

Napjainkban azonban egyre több, minőségi alkoholos és alkoholmentes ital elérhető, amelyek között te is megtalálhatod azt, amit a szervezeted – aktuális állapotához igazodva – tud/képes tolerálni. Így egy-egy baráti-családi, vagy egyéb fontos esemény alkalmával nem kell üres vízzel a kezedben koccintanod.

Nézzük, milyen alternatívák közül tudsz választani:

  1. Röviditalok

    A hisztaminérzékeny személyek számára bizonyos röviditalok, úgymint a pálinka, vodka, gin és rum, jobban tolerálhatók, mivel alacsonyabb hisztamintartalommal rendelkeznek. Azonban fontos figyelembe venni, hogy ezen italok magas alkoholtartalmuk miatt erős DAO enzim blokkoló hatásúak lehetnek és károsíthatják a bélflórát. Mindig érdemes jó minőségű italokat választani és mértékkel fogyasztani, s nagyon fontos, hogy étkezzünk is mellé! Így csökkenthetjük az esetleges kellemetlen, káros hatásokat.

  2. Borok

    Talán te is megtapasztaltad már, hogy a vörös bort szervezeted nem tolerálja. Ennek oka, hogy a vörösbor erjedési folyamata során a hisztaminszint általában jelentősen megnövekszik, ami hisztaminérzékenyeknél felerősítheti a tüneteket.


De mi a helyzet a fehér borokkal?

Általánosságban megállapítható, hogy a vörösborok magasabb hisztamintartalmúak, mint a fehérborok, de ezt számos tényező befolyásolja. Az erjedés során bizony a fehérborokban is tud nagy mennyiségű hisztamin keletkezni, de ez kevésbé jellemző, ezért a fehérborok között lehetnek olyan típusok és évjáratok, amelyeket jobban tolerál a szervezeted akkor is, ha érintett vagy a hisztaminérzékenységben.

Az alacsonyabb hisztaminszint több tényezőtől is függhet, ilyen például a felhasznált szőlő minősége, az erjesztés módja és időtartama, illetve a jelenlévő baktériumok és élesztők fajtája.

De ha még az alacsony hisztamintartalmú röviditalok, és az alacsonyabb alkoholtartalmú borok is ilyen rizikósak, akkor mégis mivel lehet koccintani?

Ha nem szeretnél kísérletezni, hogy az adott bor jó lesz-e számodra vagy sem, akkor válaszd a garantáltan hisztaminszegény bioborokat!

 

A Mentes Bor kínálatában található hisztaminszegény bioborok garantáltan alacsony hisztamintartalommal rendelkeznek, pontos laborméréssel igazolva. A BioWeingut Weiss borait speciális, irányított erjesztési eljárással készítik, hogy az erjedés közben csak minimális hisztamin képződhessen, sőt, a maradvány hisztamint egy vegyszermentes eljárással ki is csapják belőle. Ezáltal ezen borok fogyasztásakor minimális eséllyel alakulnak ki a hisztaminérzékenység okozta tünetek. Fontos szempont, hogy ezek a borok bio termékek, ami tovább csökkenti a vegyszermaradványok és egyéb, potenciálisan hisztaminfelszabadító anyagok jelenlétét, beleértve a szulfitokat is!

Szeretnénk felhívni a figyelmed, hogy ezen speciális borok fogyasztását inkább haladó diétába ajánljuk, akkor, amikor már szigorú diéta nélkül is tünetmentes tudsz lenni. Ahogy utaltunk rá, a hisztaminérzékenység kezelhető állapot, azonban fontos a fokozatosság és a tudatosság.

Van-e tökéletes megoldás?

Sajnos vagy nem sajnos, de el kell fogadni, az alkoholfogyasztás sokak számára rövidebb vagy akár hosszabb ideig nem opció. Az alkoholmentesített borok azonban ugyanúgy átmentek az alkoholos erjedésen, mint normál alkoholos társaik, így ezek hisztamintartalma épp úgy kérdéses lehet, mintha normál bort választanánk. Na, de mielőtt most végleg összezavarodnál, hadd nyugtassunk meg:

Létezik egy bor, amely nemcsak a legkisebb kockázattal jár a hisztaminérzékenyek számára, de ízletes alternatíva is egyben: a Weiss Zero. Ez a bioborból készült, alkoholmentes ital tökéletes választás lehet számodra. Hogy miért?

  1. A Weiss Zero garantáltan alacsony hisztamintartalmú, bioborból készül, amelyet speciális eljárásokkal állítanak elő a hisztaminszint minimalizálása érdekében.
  2. Az alkoholmentesség egyik legnagyobb előnye, hogy nem befolyásolja a DAO (diamin-oxidáz) enzim működését. Az alkoholmentes Weiss Zero fogyasztásával elkerülhetjük ezt a problémát, így a hisztaminérzékenyek is bátran fogyaszthatják anélkül, hogy tüneteik súlyosbodnának.
  3. A Weiss Zero bioborból készül, ami azt jelenti, hogy a szőlő termesztése során nem használnak szintetikus vegyszereket és egyéb adalékanyagokat. A bioborok nemcsak környezetbarátabbak, de az olyan vegyszermaradványok is elkerülhetőek, amelyek hisztamin felszabadulást okozhatnak a szervezetben. Ezért a bioborok általában biztonságosabbak és egészségesebbek a hisztaminérzékenyek számára(is).
  4. Az alkoholmentes borokkal szemben gyakran az a kritika merül fel, hogy nem nyújtanak olyan ízélményt, mint hagyományos társaik. A Weiss Zero azonban kiváló íz- és aromaélménnyel kényeztet, így felveszi a versenyt a hagyományos borokkal.

Összegezve

Igenis, lehetséges átélni az önfeledt koccintás élményét hisztaminérzékenyként is! Fontos, hogy nyitott szemmel járjunk, és a lemondások helyett a megfelelő megoldásokat keressük. Az egészségünk megőrzése mellett is élvezhetjük a társasági eseményeket, ha tudatosan választjuk meg az italainkat. Ne feledjük, hogy a hisztaminérzékenység kezelhető, és állapotunk javítható, így idővel egyre többféle ital kerülhet vissza az étrendünkbe, ha odafigyelünk a minőségre és a megfelelő választásra.

+TIPP: Általánosságban elmondható, az, hogy ki-mit és milyen mértékben tolerál, az függ a szervezet aktuális hisztaminszintjétől is. Akár napokra és hetekre vetítve is tapasztalhatsz különbségeket. Ilyen tényezők lehetnek a kevesebb alvás, rosszabb alvásminőség, fokozottabb stressz, nők esetében a ciklus aktuális állapota, s természetesen az is, hogy ha becsúszott egy-egy, magasabb hisztamint tartalmazó étel vagy ital.

Tehát érdemes tudatosnak lenned és figyelned ezekre a jelekre és változásokra, s lehetőséghez mérten az egyensúlyra törekedni.

Mi pedig a Mentes Bornál igyekszünk mindenhez megfelelő alternatívát és tippeket biztosítani. Koccints velünk tudatosan!