SZÁLLÍTÁS MAGYARORSZÁG TELJES TERÜLETÉRE 1-3 MUNKANAPON BELÜL! 25.000 FT ÉRTÉKŰ RENDELÉS FELETT INGYENES SZÁLLÍTÁS!

Éld át újra az önfeledt koccintás élményét a Mentes Borral!

Borainkról

 



Tudj meg többet borainkról!



HISZTAMINSZEGÉNY
BOR



Hisztaminszegény boraink tökéletes alternatívát biztosítanak azoknak, akik hisztaminérzékenységgel küzdenek, vagy borfogyasztás után különféle panaszokat tapasztalnak (fejfájás, gyomorégés, kiütés, bőrpír, hasfájás, légúti panaszok). Míg egy átlagos bor hisztamin tartalma 2-10 mg/liter, addig hisztaminszegény boraink esetében ez garantáltan 0,1 mg/liter alatt van!

 

Hogyan érhető ez el?

Hisztaminszegény bor természetes, vagy irányított módon is készülhet.

- Ha a szőlőn, és a pincében az erjedés során természetes módon túlnyomóan olyan élesztők és baktériumtörzsek vannak jelen, melyek nem hisztamintermelő fajták, akkor az erjedés közben csak minimális hisztamin fog képződni. Mivel a vegyszermaradványoknak hisztaminfelszabadító hatása lehet, ezért számunkra a Mentes Bornál ebben az esetben is kiemelten fontos, hogy szintetikus vegyszerekkel nem kezelt vagy bio, és csak minimális ként tartalmazó termékeket forgalmazzunk.

- Irányított eljárás esetén az erjesztéshez a gyártó speciális, tenyésztett élesztőgomba törzseket, az almasav bontására pedig nemesített baktériumokat használ, így garantálvam hogy az erjedés során semennyi, vagy csak minimális hisztamin képződik. Az erjesztés végén egy speciális, vegyszermentes eljárást alkalmaznak a maradvány hisztamin kicsapására és eltávolítására. Így a végeredményben egy nagyon alacsony hisztamintartalmú, de hagyományos ízvilágú bort kapunk.








VEGÁN
BOR



A szőlő a borkészítés folyamata során több ponton is érintkezhet állati eredetű anyagokkal, mely műveletek a bor minőségét, stabilitását, tisztaságát nagyban befolyásolják. Ilyen folyamat például a derítés, azaz a bor megtisztítása a zavarosságot okozó részecskéktől. Ahogyan a művelet során a borhoz adagolt derítőszer a tartály aljára süllyed, „magával viszi” a nemkívánatos részecskéket is – azaz gyorsítja az üledék lesüllyedését, a bor tisztulását. A derítéshez gyakran állati eredetű anyagokat, így többek között tojásfehérjét, tojásport, halhólyagot, vagy csontokból kinyert zselatint, kollagént használnak (természetesen kis mennyiségben). Vegán borok esetében ezt többnyire a bentonit nevű, porszerű ásványi anyaggal teszik. Amennyiben ez fontos valaki számára, a legegyszerűbb ezért a vegán védjeggyel/jelöléssel ellátott termékeket választani, vagy natúr bort (mivel ezesetben elmarad a derítés folyamata).



ORGANIKUS /
BIOBOR



Az organikus minősítés megszerzésének követelményei a szőlő művelését szabályozzák. A konvencionális műveléssel szemben nem használhatnak többek között felszívódó permetszereket és gyomirtót, továbbá tiltva van a műtrágyák, növekedés szabályozók és génmanipulációval előállított szaporító anyagok alkalmazása is. A certifikációval rendelkezők csak meghatározott készítményekkel és meghatározott mennyiségben végezhetik a növényvédelmet. A termékek EU-s bio védjeggyel vannak ellátva, melyet a termékcímkén fel kell tüntetni.








NATÚR
BOR



A natúr bor egyfajta borkészítési szemlélet: lényege, hogy mind a szőlőben, mind a pincében a lehető legtermészetesebb módon járjunk el. Fontos szempont a művelési mód és az alapanyag is, így lényegében alapkövetelménynek számít az vegyszermentes művelés, anyagok hozzáadása vagy eltávolítása, a természetes erjedés manipulálása nélkül. A natúr borok kizárólag természetes szőlőműveléssel, azaz bio vagy biodinamikus szemléletben, fajélesztő hozzáadása nélküli spontán alkoholos erjedéssel, szűrés és derítés nélkül készülnek. Az érlelés és az erjedés során ként egyáltalán nem, vagy csak alacsony mennyiségben használnak.





BIODINAMIKUS
BOR



A biodinamikus gazdálkodás hátterében összetett, holisztikus szemléletmód áll, melynek alapfeltevése, hogy a teljes gazdaság egységes egészet képez, a háziállatokkal, termesztett növényekkel, a táj elemeivel és a tágabb környezettel is, egészen a csillagokig. A növénytermesztési, borkészítési és állattenyésztési munkálatok megtervezése során figyelembe veszik a kozmikus ritmusokat is, mint a holdállást. A biodinamika központi célja a talajon keresztül a növénybe ható erők regenerálása, amelyet komposzt vagy trágya segít. Ennek a vitalitásnak a visszaadására speciális terápiás készítményeket (ún. preparátumokat) használnak a talajra, a növényekre, valamint a komposztra és a trágyára.







HOZZÁADOTT KÉNMENTES
BOR



A ként a szőlőtermesztésben permetszerként használják a gombabetegségek (pl.: lisztharmat) kezelésére és megelőzésére, használata megengedett az organikus szőlőtermesztésben is. Ként a pincészetben is használhatnak, mikrobicidként hat a nem kívánt baktériumokra és élesztőkre, védi a bort az oxidáció káros hatásaitól. Megengedett koncentrációja a borban törvényileg szabályozva van. A kén-dioxidot élesztők is előállítanak az erjedés során, így még ha nem is használnak ként a készítés során, a bort „szulfitot tartalmaz” címkével akkor is el kell látni. Élettanilag mindenki számára jobb, ha kevesebb ként visz be a szervezetébe, de kénérzékenység, szulfitérzékenység esetén különösen figyelni kell a bevitelére, így számukra kifejezetten jó megoldás a hozzáadott kénmentes boraink közül válogatni.





FRUKTÓZSZEGÉNY
BOR






Speciális eljárással ellenőrzött körülmények között elérhető, hogy a borban található cukor minél nagyobb része alakuljon cukorrá az erjedés során. Fruktózszegény boraink esetében a teljes cukortaralom maximum 1 g/liter, melynek kevesebb, mint fele fruktóz, így tökéletes választás fruktózérzékenyeknek, vagy akiknek figyelnie cukorbevitelre, de szeretnének nyugodtan meginni egy pohár bort.







SZORBITSZEGÉNY
BOR



A szorbit egy természetes cukoralkohol, mely előfordul a borokban is, így az arra érzékenyeknél különféle panaszokat okozhat. A szorbitszegényként jelölt boraink esetében a szorbittartalom azonban garantáltan 0,3 g/liter alatt van.





ALKOHOLMENTES
BOR



Alkoholmentes boraink és pezsgőnk különlegessége, hogy az alkoholt utólagos eljárással vonják ki belőle egy vákuumos eljárást alkalmazva, 30 fok körüli hőmérsékletre melegítve kíméletes módszerrel, így az íz- és aromajegyek jól megmaradnak benne. A végeredmény egy különleges, könnyed aromás ital.



 

 

Kérdések és Válaszok

Kérdésed merült fel?

Csak hisztaminérzékenyeknek ajánlottak a hisztaminszegény borok?

Minőségi, ízletes bioborainkat mindenkinek ajánljuk, aki szereti a különleges borokat. A hisztaminszegény borok választása pedig előnyösebb lehet azoknak, akiknél a borfogyasztás különféle tüneteket tud okozni, mint például bőrtünetek, fejfájás, légúti és emésztési panaszok.

Hisztamin/fruktózérzékenyként vannak veszélyei a fogyasztásának?

Az egyéni tolerancia minden esetben eltérhet, ezért kérünk, hogy először fokozott óvatossággal teszteld a termékeket. Hisztaminérzékenyként válaszd a hisztaminszegény, fruktózérzékenyként pedig a fruktózszegény címkével jelölt borainkat. Ezen termékek esetében a hisztamin/fruktóztartalom annyira minimális, hogy nagyon kis eséllyel okozhatnak panaszt. Hisztaminérzékenyként kizárólag haladó diétában javaslom a termékek fogyasztását!

Mire figyeljek hisztaminérzékenyként a borok fogyasztásakor?

Hisztaminérzékenyként érdemes nem közvetlen evés előtt/után/közben alkoholt fogyasztani. Az alkoholmentes termékekben nem garantált az alacsony hisztamintartalom, azonban mivel alkohol nincs benne, így nem irritálja a bélrendszert és DAO enzimblokkoló hatása sincs. Egészségügyi problémák eseten kérjük, óvatos önkísérlettel teszteld egyéni toleranciádat! Ezt egyéni állapotod, szervezeted aktuális hisztaminszintje, az elfogyasztott ételek is befolyásolják! A borokban felbontás után megnövekedhet a hisztaminszint, ezért mindenképp tartsd hűtőben, és néhány napon belül célszerű elfogyasztani.

Vezethetek az alkoholmentes bor fogyasztása után? Terhesként van veszélye a fogyasztásának?

Alkoholmentesített boraink alkoholtartalma minimális, 0,5% alatt van. Még ha egyben meginnál egy üveggel, akkor is mindössze néhány percig lenne kimutatható, ha el is érné a 0,5%-ot, de ez persze csak egy biztonsági értékként van megadva, és valójában ennyi sincsen benne. Fogyasztása veszélytelen terhesség vagy szoptatás esetén is.

Mitől lesz vegán egy bor?

Erről részletesebb leírást fentebb olvashatsz. A derítés során sok hagyományos borászat használ állati eredetű anyagokat (zselatint, kollagént, halhólyagot), míg vegán borok esetében vagy nem használnak derítőanyagot, vagy pedig valamilyen ásványi anyaggal, növényi fehérjével dolgoznak.